قاموس مداوا با غذاوگیاه

  اثر دکتر احمد قدامه

انتشارات النفائس بیروت،

 ترجمه دکتر محمد حسین ورپشتی

 

48)بندق=فندق L,noisetier (the hagel nut)

درختی از تیره بلوط و یا از تیره فندق ها و انواع زیاد دارد. یک نوع جهت میوه آن کشت می‌شود و نوع دیگر جهت تزیین اسم بندق اسم یونانی است به نام جلوز که از اسم های فارسی گرفته شده.انواع آن 1)استانبولی 2)وحشی 3)هندی 4)برزیلی 5)کاتشو  و فلبرت و برشلوفه

در طب قدیم: بقراط گفته: « آن باعث ازدیاد هوش می شود و اگر با آب عسل بخورند جهت سرفه مزمن نیکو است اگرچه دیر هضم است و باعث تهوع می شود اما در نیش حشرات مرگ آور نیز سودمند است.»

ابن سینا فرمود: « آن باعث ایجاد باد در شکم میشود اما اگر بجوشند با فلفل کم بخورند باعث نزج زکام میشود.»

 در طب جدید: آن را به عنوان غذای مقوی بحساب می آورند و پروتئین آن مشابه پروتئین گوشت است و باعث ازدیاد وزن می شود. آن حاوی اسیدهای ضروری زیاد است.

آن غنی از ویتامین‌ها A و B ، مواد چربی وازته پتاسیم و منیزیم و گوگرد و سدیم و آهن و کلسیم و فسفر است. در ۱۰۰ گرم آن: 1) 4% آب 2) 10% پروتئین 3) 65% روغن 4) 13% نشاسته و 2% املاح معدنی و هر ۱۰۰ گرم آن 3240 کیلو کالری انرژی می دهد.

روغن فندق جهت افراد دیابتی و صرع و التهاب راههای ادراری مفید است و جهت تقویت مغز به خاطر وجود فسفر و کلسیم آن اگر هر روز  یک قاشق کوچک روغن آن را صبح ناشتا بخورید باعث طرد کرم روده میشود.

خوردن فندق سبز چاق کننده افراد لاغر است و جوشانده پوست ساقه های درخت به نسبت ۲۵ گرم در لیتر آب در عود تب موثر است.

جوشانده 30 گرم در لیتر آب از کل آن علاج نرمی گوشت است .از جوشانده برگ آن مدر بول و پاک کننده خون و علاج امراض جلدی و جوشانده برگ آن با برگ گردو و کمی خاکستر تنباکو و نمک (خواب آور) و روغن زیتون در دردهای روماتیسم مفید است.

54) التانبول l,betel(the betel)=فوفل

گیاهی معروف به نام تنبل یا شاه چینی که وطن اصلی آن هند است که به تنهایی یا با مخلوط کردن با ادویه جات مثل فوفل و قرفه جهت معطر کردن دهان جویده می‌شود و نیز برای نیکوکردن رنگ رخساره و باز کردن اشتها و تقویت جنسی به کار می‌رود. و آن درختچه ای است که همیشه سبز است دارای میوه گوشتی و برگ هایش در طب مصرف دارد مهمترین مادۀ آن روغن فنول است.

انواع آن : 1) فلفل با برگ حاد (و تند) 2) با برگ باریک 3) فلفل کافوری 4)فلفل کاوه یا کافه که ریشه و ریزوم آن و بصورت مدر بول و پاک کننده عمل می کند.